Podpora Ukrajině
Vyjadřujeme podporu Ukrajině a jejím občanům v těžké situaci. Cítíme s vámi
Stezka Ferdy mravence
V úterý jsme si užili Stezku Ferdy Mravence, která byla plná zábavy, pohybu i spolupráce.
Na děti čekalo sedm stanovišť s úkoly zaměřenými na podporu týmové spolupráce, komunikace a vzájemné pomoci. Všichni si mohli vyzkoušet, jak důležité je táhnout za jeden provaz, naslouchat si a společně hledat řešení.
Velké poděkování patří Návštěvnickému centru Kralického Sněžníku za poskytnutí skvělého zázemí a příjemného prostředí pro naši akci.
Pobyt Pastviny
DVOUDENNÍ SPORTOVNÍ POBYT V PASTVINÁCH
Ve dnech 15. – 16. června se žáci školy zúčastnili dvoudenního sportovního pobytu na Pastvinách. Program byl zaměřen především na sportovní aktivity. Žáci si zahráli fotbal, házenou, soft tenis, stolní tenis a různé karetní a logické hry. Mladší žáci s nadšením využívali dětské hřiště. Večer jsme si zpestřili zábavnou hrou Kufr, při které jsme zažili mnoho legrace. Zahráli jsme si také kolektivní sportovní hry zaměřené na postřeh a rychlost.
Součástí pobytu byly také dvě vycházky do okolí. První vedla k památnému stromu Vejdově lípě, nejstaršímu a nejmohutnějšímu stromu východních Čech. Žáci si mohli vyzkoušet, jak obrovský tento strom skutečně je. K jeho obejmutí bylo potřeba čtrnáct osob. Druhá procházka směřovala do malebné chatařské osady Kraví skok, kde jsme obdivovali krásy místní přírody a okolní krajiny.
Celý pobyt se nesl v přátelském duchu, nechyběla dobrá nálada, sportovní nasazení ani společné zážitky. Rádi bychom poděkovali manželům Koldovým za jejich vstřícnost, péči a vytvoření příjemného zázemí na chatě Bublačka.
Tento pobyt je součástí projektu „Děti v pohybu 3“, který je finančně podpořen Pardubickým krajem.
Dopravní výchova v Lipce
DOPRAVNÍ VÝCHOVA V LIPCE 11. 6. 2026
Ve čtvrtek se žáci zúčastnili projektového dne „Dopravní výchova“ v areálu SŠTS v Králíkách – Lipka. Během programu si děti zopakovaly pravidla silničního provozu pro chodce i cyklisty, seznámily se s dopravními značkami a jejich významem. Součástí dne byla také praktická část na dopravním hřišti, kde si děti mohly vyzkoušet a procvičit jízdu na kolech a koloběžkách. V bezpečném prostředí si tak upevnily správné návyky a naučily se dodržovat pravidla silničního provozu v praxi. Děkujeme panu Novotnému za odborné vedení a milý přístup.
Tato akce je součástí projektu prevence Bezpečná škola 2, který je finančně podpořen Pardubickým krajem.
Dětský čin roku
Speciální škola si zaslouží Speciální cenu 🌟
Jak jsme vás již informovali, včera jsme se zúčastnili slavnostního vyhlášení soutěže Dětský čin roku – charitativního projektu, který oceňuje mladé hrdiny a jejich výjimečné skutky.
Nejprve bychom chtěli srdečně poděkovat všem, kteří nám poslali svůj hlas a podpořili náš projekt. Vaší podpory si velmi vážíme. Přestože nám hlasy nestačily k vítězství v naší kategorii, odborná porota posoudila náš projekt jako výjimečný, inspirativní, záslužný a hodný následování. Rozhodla se proto udělit naší škole Speciální cenu za mimořádný čin.
Je nám velkou ctí a radostí toto ocenění převzít. Vnímáme ho jako uznání odvahy, lidskosti, solidarity a ochoty pomáhat druhým. Především je však oceněním našich žáků, na které jsme nesmírně hrdí.
Celý včerejší den byl pro nás nezapomenutelným zážitkem. Naším ambasadorem byl zpěvák a finalista soutěže SuperStar Zbyněk Drda. Měli jsme také možnost setkat se s prezidentem České republiky a řadou známých osobností, které nám osobně pogratulovaly. Mezi nimi byli herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, herec Aleš Háma a moderátor a trenér Martin Košťál.
Děkujeme všem, kteří nás na této cestě podporovali. Dnešní ocenění je pro nás důkazem, že dobro, empatie a pomoc druhým mají stále své pevné místo v naší společnosti. ❤️
PARAPOHÁR
Školní atletický parapohár v Pardubicích
Ve čtvrtek se naši žáci zúčastnili Školního atletického parapoháru v Pardubicích, kde poměřili své síly v disciplínách běh na 60 m, běh na 200 m, hod míčkem a skok do dálky.
Přestože jsme na medailové umístění nedosáhli, odvážíme si něco neméně cenného – spoustu nových zážitků, sportovních zkušeností a radost z pohybu. Všichni naši sportovci předvedli velké nasazení, bojovnost a chuť překonávat sami sebe.
Děkujeme organizátorům za skvěle připravenou akci a našim žákům za vzornou reprezentaci školy. 💙
Skřítkova lesní cesta
Skřítkova naučná stezka lesem
Žáci Speciální ZŠ Králíky se opět zapojili do krajské soutěže Zelený ParDoubek, v níž v loňském roce obsadili 1. místo. Tentokrát realizovali projekt, který má za cíl seznámit děti s klíčovými prvky pestré a odolné krajiny, ukázat jejich vzájemné souvislosti, vést děti k odpovědnému chování v přírodě a k ochraně krajiny.
Aktivity projektu byly vřazeny do vyučovacích předmětů. V pracovním vyučování žáci vyřezali skřítky a cedulky, v českém jazyce napsali dopis panu starostovi s žádostí o povolení stezky v lese a o finanční příspěvek na materiál, vytvořili pozvánky pro školy a školky, v tělesné výchově vyhledali vhodnou trasu lesem, v přírodovědě vymýšleli úkoly, v informatice tvořili QR kódy, v občanské výchově navštívili vedení města a seznámili pana starostu a místostarostu se stezkou, ve výtvarné výchově zpracovávali výslednou podobu plakátu. Výsledný plakát jsme zaslali do soutěžního klání. Realizovanou stezku jsme si sami prošli a užili jsme si spoustu zábavy.
Stezka je volně přístupná pro všechny, kteří rádi chodí do lesa a chtějí si v něm užít zábavu. Trasa vede po hraběcí stezce (nad mysliveckou chatou), k Mariánskému prameni a k Amálce. Prosíme, chovejte se na stezce odpovědně, tak, aby si ji mohli užít i další zájemci. Neničte, skřítky neodnášejte. Rádi bychom, aby stezka fungovala do konce září.
Recyklohraní
Úspěch v celostátní soutěži Recyklohraní
Naše škola se zúčastnila 5. ročníku Celoroční EKO hry s Recyklohraním.
Během celého školního roku jsme průběžně plnili osvětové úkoly, pracovali s výukovými scénáři EKOABECEDA, věnovali se plnění celoročního cíle s ekologickou tematikou a zapojovali se do sběrových aktivit.
Díky společnému úsilí žáků i pedagogů se nám podařilo získat krásné umístění:
- místo v celostátním pořadí
- místo v Pardubickém kraji
Máme velkou radost, že můžeme vést děti k odpovědnému přístupu k přírodě a ochraně životního prostředí. Děkujeme všem, kteří se do aktivit během roku zapojili!
Informace o aktivitách v měsíci květen
NÁVŠTĚVA EKOCENTRA STOLÍSTEK A PLAVECKÉHO BAZÉNU
Dne 27. 5. navštívily děti naší školy Ekocentrum Stolístek v Linharticích, kde pro ně byly připraveny zajímavé vzdělávací programy.
Mladší žáci se zapojili do programu Dřevěná dílnička, během kterého se seznámili s vlastnostmi dřeva a prací s tímto materiálem. Vyrobili si vlastní přívěšek či hrací kostku a nechyběly ani zábavné hry, například dřevěné mikádo.
Starší žáci absolvovali badatelský program Chemie v kuchyni. Pomocí běžných kuchyňských surovin, jako jsou ocet, jedlá soda, mýdlo nebo cukr, si vyzkoušeli jednoduché pokusy a objevovali základy chemických reakcí – tvorbu bublinek, změny barev či vznik tepla. Součástí programu bylo také seznámení se zásadami bezpečné práce s chemickými látkami a jejich využitím v běžném životě. Na závěr si děti vyrobily vlastní šumivou kouli.
Velkou radost dětem udělala také možnost pohladit a nakrmit lamy alpaky.
Druhou část dne jsme strávili v plaveckém bazénu v Mohelnici, kde si děti protáhly tělo, zadováděly si a užily si společný čas ve vodě. Tato aktivita byla součástí projektu „Děti v pohybu 3“, který je finančně podpořen Pardubickým krajem.
🎈 Den dětí si užíváme naplno! 🎈
Dnešní Den dětí je plný radosti, smíchu a společných zážitků. Ráno jsme se sešli na komunitním setkání. Zazněla krásná písnička, v zábavném kvízu jsme si ověřili, jak dobře se navzájem známe a nechyběly ani pohádkové hádanky. Celé setkání jsme zakončili veselým country tancem.
Tím ale naše oslava zdaleka neskončila. Připravené šifry nás postupně dovedly až do kina, kde na nás čekala krásná a vtipná pohádka Mazlíčci v průšvihu. A protože správné kino se neobejde bez občerstvení, užili jsme si ho s výborným popcornem v ruce.
Děkujeme naší paní ředitelce za krásné překvapení. Také děkujeme paní Hejkrlíkové, že nám poskytla kino jen a jen pro nás. ❤️🎬🍿✨
Soutěž dopravní výchova
Velká gratulace🥇
Gratulujeme našemu žákovi Zdendovi B. k úžasnému úspěchu v krajské výtvarné soutěži „Markétina dopravní výchova“ na téma „Bezpečně na železnici“. Zdenda získal krásné 1. místo a postupuje do republikového kola. Máme opravdu velkou radost a držíme palce v dalším kole.
Slavnostní vyhlášení vítězů a předání ceny proběhlo na krajském ředitelství Pardubického kraje.
Návštěva u pana starosty
Dnes jsme se s našimi žáky vydali na návštěvu městského úřadu, kde nás srdečně přivítali pan starosta a pan místostarosta.
Představili jsme jim náš nápad na vytvoření lesní stezky s úkoly, kterou využijí nejen naši žáci, ale bude nabídnuta dětem z MŠ a 1. stupně ZŠ, rodinám s dětmi, a zároveň je požádali o potřebné povolení k jeho realizaci. Také jsme jim sdíleli výsledky našich projektů – „Králíky z pohledu vozíčkáře“ a „Bezpečná cesta do školy“, na kterých naši žáci pracovali v posledních týdnech.
Součástí setkání byla i diskuze, během které jsme měli možnost položit panu starostovi a místostarostovi řadu otázek. Velmi si vážíme jejich ochoty, vstřícnosti a času, který nám věnovali.
Děkujeme za inspirativní setkání a těšíme se na další spolupráci!
Den Země
Pomáháme “dělat” svět hezčí a čistší 
Zapojili jsme se do celorepublikové akce “Ukliďme Česko” u příležitosti Dne Země .
Společně jsme uklidili okolí školy a část našeho krásného městečka, čímž jsme určitě přispěli k čistějšímu a hezčímu prostředí, ve kterém se každý den pohybujeme.
Na všechny naše pilné žáky čekala chutná odměna v podobě pizzy, kterou pro ně upekli žáci a pedagogové fialkové třídy.
Bylo prima
Děkujeme všem
Návštěva BIO farmy
Návštěva bio farmy 🌿🐄
Včera jsme s našimi žáky vyrazili na exkurzi na bio farmu v Králíkách.
Děti měly jedinečnou příležitost nahlédnout do světa moderního ekologického zemědělství. Seznámily se s chodem farmy a viděly, jak funguje současná technologie v praxi – velkým zážitkem byl například dojicí robot 🥛
Největší radost ale přineslo setkání s malými telátky, která si děti mohly pohladit 🐮
Na závěr nás čekalo milé překvapení – zblízka jsme si prohlédli krásného pštrosa, který naši návštěvu symbolicky zakončil.
Děkujeme za inspirativní den plný nových poznatků i zážitků!
Den bez aut
V pondělí 30.3. jsme s žáky naší školy realizovali projektový den „Den bez aut“. Děti nejprve odpovídaly na anketní otázku, jaký dopravní prostředek používají při cestě do školy. Následně děti hledaly výhody a nevýhody jednotlivých druhů dopravy a tvořily prezentace. Součástí programu byla také simulační hra „Město“, ve které si žáci mohli vyzkoušet rozhodování mezi jízdou na kole a autem. Společně jsme dospěli k závěru, že automobilová doprava výrazně zatěžuje životní prostředí, zatímco jízda na kole je šetrnější a ekologičtější. V další části děti rozvíjely svou kreativitu při kresbě imaginárního dopravního prostředku budoucnosti, který by byl ohleduplný k přírodě. Na závěr děti představily spolužákům své obrázky a prezentace.
Projektový den byl nejen poučný, ale také inspirativní a vedl žáky k zamyšlení nad tím, jak svými každodenními volbami mohou přispět k ochraně životního prostředí.
